جدیدترین گالری عکس های بازیگران

مراحل هضم مواد غذایی در دستگاه گوارش

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶

مراحل هضم مواد غذایی در دستگاه گوارش

دسته بندی : عکس تاریخ : سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۶

هضم مواد غذایی در دستگاه گوارش, آشنایی با فرآیند گوارش مواد غذایی, زمان هضم غذا

هضم مواد غذایی در دستگاه گوارش, آشنایی با فرآیند گوارش مواد غذایی

هضم مواد غذایی در دستگاه گوارش, آشنایی با فرآیند گوارش مواد غذایی

در این مطلب از ابرتازه ها درباره هضم مواد غذایی در دستگاه گوارش توضیحاتی را بیان می نماییم. برای استفاده از این مطلب با ما همراه باشید.

مدت زمان گوارش غذا بستگی به چیزی دارد که می‌خورید. مثلاً فیبر، چربی و پروتئین می‌توانند تخلیه‌ی معده را به تأخیر بیندازند. اما کربوهیدرات‌های ساده می‌توانند سریع‌تر معده را ترک کنند.

پروسه‌ی هضم از دهان شروع می شود؛ از همان زمانی که غذا جویده می شود و بزاق، تجزیه‌ی آنزیماتیک غذا را آغاز می کند. بعد از انتقال غذا از مری، عضله ای باز می شود که غذا بتواند وارد معده شود. اسید معده و جوش و خروش عضلات معده، غذا را به مولکول های کوچکی تجزیه می کند.

مدت زمان گوارش غذا بستگی به چیزی دارد که می خورید. مثلاً فیبر، چربی و پروتئین می‌توانند تخلیه‌ی معده را به تأخیر بیندازند. اما کربوهیدرات های ساده می توانند سریع تر معده را ترک کنند. وقتی غذا به مولکول های کوچکی تبدیل شد، عضله ای در انتهای معده باز می شود و ذرت غذا وارد روده‌ی کوچک می شوند. در روده‌ی کوچک، غذا می‌تواند جذب جریان خون شود. برآمدگی‌های ریز انگشت مانندی که در دیواره‌ی روده‌ی کوچک هستند، مواد مغذی را جذب می کنند.

هر آنچه که جذب نشده هست وارد روده‌ی بزرگ می‌شود. در این قسمت هم آب و بعضی از ویتامین‌ها و مواد معدنی ممکن هست جذب شوند. هر چه که می‌ماند، از مقعد دفع خواهد شد. تمام این فرایندی که در سیستم گوارش‌ شما روی می‌دهد چیزی حدود ۴۰ ساعت هست، اما می‌تواند متفاوت باشد.

چقدر طول می کشد تا غذا معده را ترک کند؟

مطالعاتی روی مدت زمان لازم جهت ترک غذا از معده صورت گرفته هست، به طور متوسط حدود نیمی از محتویات معده در عرض سه ساعت تخلیه می‌شوند و تخلیه‌ی کامل معده ممکن هست ۴ تا ۵ ساعت طول بکشد.

مسئولیت اصلی معده، تجزیه‌ی غذا به مولکول‌های ریزی هست که بتوانند از طریق دیواره‌ی روده‌ی کوچک جذب شوند. بزاق دهان و جویدن غذا می‌تواند آغازکننده‌ی پروسه‌ی تجزیه باشد، اما این معده هست که کار ِ اصلی تجزیه‌ی غذا را انجام می‌دهد زیرا اسید معده بسیار قوی هست. چربی، فیبر و پروتئین باید زمان بیشتری در معده بمانند تا خوب تجزیه شوند. پس وعده های غذایی که شامل این مواد مغذی هستند، مدت بیشتری در معده می‌‌مانند.

خوردن غذاهایی که فیبر، پروتئین و چربی های سالم دارند، سیرکننده تر تلقی می شوند زیرا مدت طولانی تری در معده باقی می‌مانند و می توانند به کاهش اشتها کمک کنند. خوردن وعده های ترکیبی به این معنی هست که بعضی از ذرات غذا ممکن هست زودتر از بقیه معده را ترک کنند.

عبور غذا از روده‌ی کوچک چقدر طول می کشد؟

بعد از خوردن غذا، ممکن هست تقریباً ۶ تا ۸ ساعت طول بکشد تا غذا از روده‌ی کوچک عبور کند. بعد از تجزیه‌ی غذا، عضله‌ی پیلوریک شل می‌شود تا غذا بتواند از معده وارد روده‌ی کوچک شود. با ورود محتوای اسیدی معده به روده‌ی کوچک، زرداب کبد و کیسه‌ی صفرا نیز در روده‌ی کوچک ترشح می‌شوند تا اسیدیته‌ی آن را خنثی کنند.

حدود ۹۰ درصد از مواد مغذی در روده‌ی کوچک جذب می‌شوند. قطر روده‌ی کوچک فقط به اندازه‌ی انگشت میانی هست، اما ۵ یا ۶ متر طول دارد. روده‌ی کوچک حرکات چرخشی انجام می‌دهد تا سطح تماس با غذا جهت جذب بیشتر شود. مواد مغذی توسط دیواره‌ی روده جذب شده و وارد جریان خون می شوند.

چقدر طول می‌کشد تا غذا وارد روده‌ی بزرگ شود؟

هر چیزی که جذب جریان خون نشود، از روده‌ی کوچک وارد روده‌ی بزرگ می شود. روده‌ی بزرگ نسبت به روده‌ی کوچک، قطر بیشتری دارد اما طول آن کوتاه‌تر هست. برخلاف روده‌ی کوچک، مواد مغذی زیادی از طریق روده‌ی بزرگ جذب نمی شوند. روده ی بزرگ می تواند آب را به بدن برگرداند و مقداری از ویتامین ها و مواد معدنی را جذب کند. با باز جذب آب، مدفوع خشک تر و سفت تر می شود. بعد از اینکه مواد هضم نشده وارد مقعد شدند، می توانند دفع شوند.

مدت زمانی که غذا در روده‌ی بزرگ می‌ماند متنوع هست؛ غذا می‌تواند ۲۴ ساعت در روده‌ی بزرگ بماند. روده‌ی بزرگ نیز خانه‌ی باکتری‌ها در سیستم گوارش هست. باکتری‌های مفید، پروبیوتیک نام دارند و می‌توانند فیبری را که وارد روده‌ی بزرگ می‌شود، تخمیر یا گوارش کنند.

زمان کلی که غذا در سیستم گوارش سپری می کند؟

غذا به طور کلی چقدر در سیستم گوارش باقی می‌ماند؟ تخمین‌هایی که زده شده نشان می‌دهد گوارش غذا به طور کلی چیزی حدود ۳۰ تا ۴۰ ساعت طول می‌کشد. مطالعه‌ای که در سال ۱۹۸۰ انجام شد دریافت زمان انتقال غذا در مردها و زن‌ها متفاوت هست. زمان انتقال غذا در طول روده‌ی بزرگ برای مردها حدود ۳۳ ساعت و برای زن‌ها حدود ۴۷ ساعت هست.

عواملی که می توانند گوارش را تند یا کُند کنند؟

انتقال غذا در روده‌ی بزرگ بسته به ظرفیت فیبر آن می‌تواند تندتر شود. افرادی که بیشتر میوه و سبزی و غلات کامل می‌خورند، به طور کلی می‌توانند زمان گوارش کوتاهتری داشته باشند زیرا فیبر می تواند سرعت خروج غذا از روده‌ی بزرگ را بیشتر کند. از سوی دیگر، اگر کسی تحت رژیم غذایی کم فیبر باشد یا کم آب بنوشد، احتمال اینکه دچار یبوست شود بیشتر هست و ذرات غذا مدت بیشتری در روده‌ی بزرگ باقی خواهند ماند. استرس هم فاکتور دیگری هست که می‌تواند بر مدت زمان گوارش غذا تأثیر بگذارد. عصب‌ها و رگ‌های خونی زیادی در اطراف روده‌ی بزرگ و کوچک هستند. اگر فرد دچار استرس یا تحت فشار هیجانی باشد، می تواند روی سیستم گوارش او تأثیر بگذارد.

اگر در سیستم گوارش خود هرگونه اختلالی دارید، مثلاً سندرم روده‌ی تحریک پذیر، بیماری کرون و یا دیورتیکول، این بیماری ها می‌توانند تأثیر واقعاً جدی بر مدت زمان هضم غذا بگذارند. آلرژی های غذایی یا جراحی لاغری هم می‌تواند مدت زمان هضم غذا را تحت تأثیر قرار بدهد.

منبع : hamshahrionline.ir